  • MKP1839333254
MKP1839333254
advertisement
Manufacturer No:
MKP1839333254
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKP1839333254
Package:
Axial
Datasheet:
MKP1839333254
Description:
MKP1839 0.033μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1839333254
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Dielectric
    PP
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1839
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.433L 5.50mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V