  • MKP1839418634HQ
MKP1839418634HQ
advertisement
Manufacturer No:
MKP1839418634HQ
HK JDW NO:
886-MKP1839418634HQ
Package:
Axial
Datasheet:
MKP1839418634HQ
Description:
MKP1839 HQ 0.18μF Film Capacitor ±5% Axial PC Pins 630V-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1839418634HQ
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1839 HQ
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.315Diax1.043L 8.00mmx26.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.18μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Diameter
    8.5mm
  • Length
    26.5mm