  • MKP1840410404W
MKP1840410404W
advertisement
Manufacturer No:
MKP1840410404W
HK JDW NO:
886-MKP1840410404W
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1840410404W
Description:
MKP1840 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP1840410404W
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MKP1840
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.1μF
  • Lead Pitch
    15.0114mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • Length
    17.5006mm
  • Width
    5.0038mm