  • MKP1841222135
MKP1841222135
advertisement
Manufacturer No:
MKP1841222135
HK JDW NO:
886-MKP1841222135
Package:
Radial
Datasheet:
MKP1841222135
Description:
MKP1841 2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1600V 1.6kV-DC 650V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
MKP1841222135
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP1841
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    1600V 1.6kV
  • Voltage - Rated AC
    650V
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm