  • MKP1848H57050JK2
MKP1848H57050JK2
advertisement
Manufacturer No:
MKP1848H57050JK2
HK JDW NO:
886-MKP1848H57050JK2
Description:
CAP FILM 7UF 5% 500VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MKP1848H57050JK2
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    MKP1848H DC-Link
  • Size / Dimension
    1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    7 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.6 mOhms
  • Lead Spacing
    1.083" (27.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    500V
  • Features
    85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL