  • MKP2J016801C00KSSD
MKP2J016801C00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP2J016801C00KSSD
HK JDW NO:
864-MKP2J016801C00KSSD
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
MKP2J016801C00KSSD Overview
Lead spacing is 0.197 5.00mm for this electrical device.In a temperature range of -55°C~100°C, the device can be operated.
MKP2J016801C00KSSD Features
MKP2J016801C00KSSD Applications
There are a lot of WIMA MKP2J016801C00KSSD applications of film capacitors.
  • Blocking
  • Switch mode power supplies
  • Industrial and automotive inverters
  • IGBT
  • TV and monitor sets
  • Electronic ballasts
  • Coupling, decoupling
  • Test and measuring equipment
  • Filtering
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
MKP2J016801C00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.138W 7.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    3.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm