  • MKP383275040JCA2B0
MKP383275040JCA2B0
advertisement
Manufacturer No:
MKP383275040JCA2B0
HK JDW NO:
886-MKP383275040JCA2B0
Description:
MKP383 7500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP383275040JCA2B0
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP383
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.197W 10.30mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    7500pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.3124mm
  • Width
    5.0038mm