  • MKP385215250JIM2T0
MKP385215250JIM2T0
advertisement
Manufacturer No:
MKP385215250JIM2T0
HK JDW NO:
886-MKP385215250JIM2T0
Description:
MKP385 1500pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2.5kV-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKP385215250JIM2T0
  • Operating Temperature
    -55°C~110°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.236W 26.00mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    110°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Voltage - Rated AC
    900V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    5.9944mm