  • MKP4J021002B00KSSD
MKP4J021002B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKP4J021002B00KSSD
HK JDW NO:
864-MKP4J021002B00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
10nF Film Capacitor 10% Radial 630V-DC 280V-AC
Quantity:
In Stock : 2887
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MKP4J021002B00KSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 280
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    3mm
  • Voltage - Rated AC
    280V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3912
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    8.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    3mm