  • MKPF4W51209FD4KSSD
MKPF4W51209FD4KSSD
advertisement
Manufacturer No:
MKPF4W51209FD4KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-MKPF4W51209FD4KSSD
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
12μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins 1000V 1kV-DC 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 12680
Step5Bar-code shipping tag
MKPF4W51209FD4KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    2.244Lx1.378W 57.00mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    12μF
  • Voltage - Rated DC
    1000V 1kV
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm