  • MKT1817222405
MKT1817222405
advertisement
Manufacturer No:
MKT1817222405
HK JDW NO:
886-MKT1817222405
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1817222405
Description:
MKT1817 2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1817222405
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1817
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE (V): 200, STANDARD: IEC 60384-2
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    3010
  • Voltage
    400V
  • Height
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm