  • MKT1817333016
MKT1817333016
advertisement
Manufacturer No:
MKT1817333016
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-MKT1817333016
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1817333016
Description:
MKT1817 0.033μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1817333016
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1817
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.098W 7.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    7.1882mm
  • Width
    2.4892mm