  • MKT1818415014
MKT1818415014
advertisement
Manufacturer No:
MKT1818415014
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-MKT1818415014
Description:
MKT 1818 150nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1818415014
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Series
    MKT 1818
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    150nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    3912
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height
    8.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    3mm