  • MKT1820410404
MKT1820410404
advertisement
Manufacturer No:
MKT1820410404
HK JDW NO:
886-MKT1820410404
Datasheet:
MKT1820410404
Description:
MKT1820 0.1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1820410404
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1820
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.256W 13.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    6.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm
  • Length
    13.0048mm
  • Width
    6.5024mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C