  • MKT1820682165M
MKT1820682165M
advertisement
Manufacturer No:
MKT1820682165M
HK JDW NO:
886-MKT1820682165M
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1820682165M
Description:
MKT1820 82μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 160V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1820682165M
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1820
  • Size / Dimension
    1.654Lx0.945W 42.00mmx24.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.732 44.00mm
  • Length
    42.0116mm
  • Width
    24.003mm