  • MKT1820727015
MKT1820727015
advertisement
Manufacturer No:
MKT1820727015
HK JDW NO:
886-MKT1820727015
Datasheet:
MKT1820727015
Description:
MKT1820 270μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1820727015
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    52.5018mm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • Length
    57.5056mm
  • Width
    35.0012mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1820
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    100V