  • MKT1822615065
MKT1822615065
advertisement
Manufacturer No:
MKT1822615065
HK JDW NO:
886-MKT1822615065
Package:
Radial
Datasheet:
MKT1822615065
Description:
MKT1822 15μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 63V-DC 40V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MKT1822615065
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKT1822
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.531W 31.50mmx13.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.925 23.50mm
  • Length
    31.496mm
  • Width
    13.5128mm