  • MKV10Z64VLH7
MKV10Z64VLH7
advertisement
Manufacturer No:
MKV10Z64VLH7
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MKV10Z64VLH7
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller Kinetis KV Series 3.3V 64-LQFP
Purchasing and Inquiry
MKV10Z64VLH7 Overview
Packaged in a 64-LQFP format, this MCU is available in a compact size. There are 54 I/Os on the Microcontroller. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 32-Bit core. The type of program memory it uses is FLASH. There is a temperature range of -40°C~105°C TA that is operated by this Microcontroller. The Kinetis KV series includes this electrical component. Its program memory size is 64KB 64K x 8. With a ARM® Cortex®-M0+ Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER, RISC power supply/socket/peripheral ICs category. IC Chip terminations are 64. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. Currently, MCU chip has YES DMA channels. Using the PWM channel NO, the device works with the motor. In order for it to function, it needs to have a clock frequency of 50MHz.
MKV10Z64VLH7 Features
64-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
MKV10Z64VLH7 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MKV10Z64VLH7 Microcontroller applications.
  • Petrochemical
  • DVD\DV\MP3 players
  • Home video and audio
  • Coffee machines
  • Information appliances
  • Gas monitoring systems
  • Current meter
  • Automatic staplers
  • Air fryers
  • Keyboards
Step5Bar-code shipping tag
MKV10Z64VLH7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    Kinetis KV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    54
  • Speed
    75MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    DMA, LVD, POR, WDT
  • Clock Frequency
    50MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 2x16b; D/A 1x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm