  • MLP151M350EK0D
MLP151M350EK0D
advertisement
Manufacturer No:
MLP151M350EK0D
HK JDW NO:
192-MLP151M350EK0D
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
MLP151M350EK0D
Description:
MLP 150μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.2A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -40°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
MLP151M350EK0D
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.2A
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    38.1mm
  • Width
    44.45mm