  • MLP802M025EK0C
MLP802M025EK0C
advertisement
Manufacturer No:
MLP802M025EK0C
HK JDW NO:
192-MLP802M025EK0C
Package:
FlatPack
Datasheet:
MLP802M025EK0C
Description:
MLP 8000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.9A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
MLP802M025EK0C
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    FlatPack
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    8000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    87mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    3.9A
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.9A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.4A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    38.1mm
  • Width
    44.45mm