  • MLP842M035EA0C
MLP842M035EA0C
advertisement
Manufacturer No:
MLP842M035EA0C
HK JDW NO:
192-MLP842M035EA0C
Package:
FlatPack
Datasheet:
MLP842M035EA0C
Description:
MLP 8400μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.4A 2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm -55°C~85°C Polar 25.4mm FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
MLP842M035EA0C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    44.45mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    FlatPack
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    2.000Lx1.750W 50.80mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    8400μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    59mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5.4A