  • MLS272M075EB0C
MLS272M075EB0C
advertisement
Manufacturer No:
MLS272M075EB0C
HK JDW NO:
192-MLS272M075EB0C
Datasheet:
MLS272M075EB0C
Description:
MLS 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 14.9A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C 25.4mm FlatPack
Step5Bar-code shipping tag
MLS272M075EB0C
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    FlatPack
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Series
    MLS
  • Size / Dimension
    3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Depth
    44mm
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    38mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    46mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lead Diameter
    1.016 mm
  • Voltage
    75V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2nA
  • Ripple Current
    14.9A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm