  • MM2072H48B-FSR
MM2072H48B-FSR
advertisement
Manufacturer No:
MM2072H48B-FSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MM2072H48B-FSR
Package:
Datasheet:
MM2072H48B-FSR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MM2072H48B-FSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Weight
    3.5lbs 1.6kg
  • Material - Frame
    Magnesium Alloy
  • Material - Blade
    Magnesium Alloy
  • Series
    MM2072
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    Square - 208mm Lx208mm H
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    2.80A
  • Approval Agency
    UL
  • RPM
    3600 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    825.0 CFM (23.10m3/min)
  • Noise
    65.0 dB(A)
  • Static Pressure
    1.200 in H2O (298.9 Pa)
  • Width
    72.00mm