  • MM3Z15VT1G
MM3Z15VT1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z15VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z15VT1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
MM3Z15VT1G
Purchasing and Inquiry
MM3Z15VT1G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 50nA @ 10.5V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 4.98%.During reverse leakage, the maximum current reaches 50nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 50nA.
MM3Z15VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 10.5V
50nA @ 10.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 10mA
MM3Z15VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z15VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z15VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM3Z15
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 10.5V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Breakdown Voltage
    15.8V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    4.98%
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1mm
  • Length
    1.8mm
  • Width
    1.35mm