  • MM3Z3V3TT1G
MM3Z3V3TT1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z3V3TT1G
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-MM3Z3V3TT1G
Datasheet:
MM3Z3V3TT1G
Purchasing and Inquiry
MM3Z3V3TT1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 1V.A voltage of 3.33% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated at 5mA on the working test voltage.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
MM3Z3V3TT1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
MM3Z3V3TT1G Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MM3Z3V3TT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z3V3TT1G
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    3.33%
  • Working Test Current
    5mA