  • MM3Z9V1T1G
MM3Z9V1T1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z9V1T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z9V1T1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
MM3Z9V1T1G
Purchasing and Inquiry
MM3Z9V1T1G Overview
A reverse leakage current of 200nA @ 7V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) 6.08% is the maximum possible.Reverse leakage current reaches a maximum of 200nA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
MM3Z9V1T1G Features
reverse leakage current of 200nA @ 7V
200nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 200nA
the zener current of 10mA
MM3Z9V1T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z9V1T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z9V1T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    9.1V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM3Z9V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Breakdown Voltage
    9.6V
  • Zener Voltage
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    990.6μm
  • Length
    1.778mm
  • Width
    1.3462mm