  • MM5Z6V2ST1
MM5Z6V2ST1
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z6V2ST1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM5Z6V2ST1
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
MM5Z6V2ST1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z6V2ST1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM5Z6V2
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.195V
  • Voltage Tol-Max
    2.18%
  • Working Test Current
    5mA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    10mA