  • MM5Z6V2T1G
MM5Z6V2T1G
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z6V2T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM5Z6V2T1G
Datasheet:
MM5Z6V2T1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z6V2T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±6.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    200mW
    FLAT
  • Base Part Number
    MM5Z6V2
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 4V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Voltage Tol-Max
    6.45%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Reverse Voltage
    4V
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C