  • MM5Z6V8ST1
MM5Z6V8ST1
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z6V8ST1
HK JDW NO:
699-MM5Z6V8ST1
Datasheet:
MM5Z6V8ST1
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±2% 2μA @ 4V -65°C~150°C 2 Terminations ZENER SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z6V8ST1
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.8V
  • Voltage Tol-Max
    2.06%
  • Working Test Current
    5mA