  • MM5Z6V8ST1G
MM5Z6V8ST1G
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z6V8ST1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM5Z6V8ST1G
Datasheet:
MM5Z6V8ST1G
Purchasing and Inquiry
MM5Z6V8ST1G Overview
A reverse leakage current of 2μA @ 4V is required to supply this electrical device.Reverse leakage current reaches a maximum of 2μA.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 2μA.
MM5Z6V8ST1G Features
reverse leakage current of 2μA @ 4V
2μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 10mA
MM5Z6V8ST1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM5Z6V8ST1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z6V8ST1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    6.8V
  • Max Power Dissipation
    200mW
    40
  • Base Part Number
    MM5Z6V8
    1
  • Working Voltage
    6.8V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    15Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 4V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    6.8V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    6.79V
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    700μm
  • Length
    1.3mm