  • MM5Z9V1T1
MM5Z9V1T1
advertisement
Manufacturer No:
MM5Z9V1T1
HK JDW NO:
699-MM5Z9V1T1
Datasheet:
MM5Z9V1T1
Description:
ZENER DIODE 15Ohm ±6% 200nA @ 7V -65°C~150°C 2 Terminations ZENER SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
MM5Z9V1T1
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 7V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    200mW
  • Impedance-Max
    15Ohm
  • Reference Voltage
    9.1V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    9.1V
  • Voltage Tol-Max
    6.08%
  • Working Test Current
    5mA