  • MMBD3004S-7
MMBD3004S-7
advertisement
Manufacturer No:
MMBD3004S-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MMBD3004S-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBD3004S-7
Step5Bar-code shipping tag
MMBD3004S-7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    200.998119mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    5pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    350mW
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    225mA
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    MMBD3004
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 240V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 200mA
  • Forward Current
    225mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    4A
  • Output Current-Max
    0.225A
  • Current - Average Rectified (Io)
    225mA DC
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    225mA
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    4A
  • Diode Configuration
    1 Pair Series Connection
  • Recovery Time
    50 ns
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm