  • MMSZ2V4T1G
MMSZ2V4T1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ2V4T1G
HK JDW NO:
598-MMSZ2V4T1G
Datasheet:
MMSZ2V4T1G
Purchasing and Inquiry
MMSZ2V4T1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 50μA @ 1V is required.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.50μA is the maximum reverse leakage current.Having a zener current of 10mA, it is highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.A peak reverse voltage of 50μA is recommended for this device to function fully.
MMSZ2V4T1G Features
reverse leakage current of 50μA @ 1V
50μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50μA
the zener current of 10mA
MMSZ2V4T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ2V4T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ2V4T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    2.4V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    MMSZ2V4
    1
  • Working Voltage
    2.4V
  • Impedance
    100Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    50μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1.25mm
  • Length
    2.84mm
  • Width
    1.8mm