  • MMSZ2V7T3G
MMSZ2V7T3G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ2V7T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ2V7T3G
Datasheet:
MMSZ2V7T3G
Purchasing and Inquiry
MMSZ2V7T3G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 20μA @ 1V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.20μA is the maximum reverse leakage current.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
MMSZ2V7T3G Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 20μA
the zener current of 10mA
MMSZ2V7T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ2V7T3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ2V7T3G
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 5 days ago)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    2.7V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMSZ2V7
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    100Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    20μA
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    2.7V
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA