  • MMSZ3V9T3G
MMSZ3V9T3G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ3V9T3G
HK JDW NO:
598-MMSZ3V9T3G
Datasheet:
MMSZ3V9T3G
Purchasing and Inquiry
MMSZ3V9T3G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 3μA @ 1V is required.Voltage (Tol) is limited to 5%.3μA is the maximum reverse leakage current.Design-wise, diode is highly flexible, wdiodeh a zener current of 10mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
MMSZ3V9T3G Features
reverse leakage current of 3μA @ 1V
3μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 3μA
the zener current of 10mA
MMSZ3V9T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MMSZ3V9T3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ3V9T3G
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    3.9V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMSZ3V9
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 1V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Zener Voltage
    3.9V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%