  • MMSZ5V1T1G
MMSZ5V1T1G
advertisement
Manufacturer No:
MMSZ5V1T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMSZ5V1T1G
Datasheet:
MMSZ5V1T1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MMSZ5V1T1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2006
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    5.1V
  • Max Power Dissipation
    500mW
    10
  • Base Part Number
    MMSZ5V1
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    5.1V
  • Impedance
    60Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 2V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    5.1V
  • Breakdown Voltage
    5.36V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    5.1V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    2μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    1.12mm
  • Length
    2.69mm
  • Width
    1.6mm