  • MNG10-10FK
MNG10-10FK
advertisement
Manufacturer No:
MNG10-10FK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNG10-10FK
Package:
Datasheet:
MNG10-10FK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNG10-10FK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.093158kg
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1995
  • Series
    Scotchlok™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Length
    26.162mm
  • Length - Termination
    0.550 13.97mm
  • Length - Overall
    1.030 26.16mm
  • Width - Outer Edges
    0.380 9.65mm
  • Length - Ring Center to Termination
    0.290 7.37mm