  • MNG14-10FLK
MNG14-10FLK
advertisement
Manufacturer No:
MNG14-10FLK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNG14-10FLK
Package:
Datasheet:
MNG14-10FLK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNG14-10FLK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    1.21336kg
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Scotchlok™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Blue
  • Depth
    8.12mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Spring, Snap
  • Stud/Tab Size
    10 Stud
  • Length
    22.606mm
  • Length - Termination
    0.460 11.68mm
  • Length - Overall
    0.890 22.61mm
  • Width - Outer Edges
    0.320 8.13mm
  • Length - Ring Center to Termination
    0.250 6.35mm