  • MNG14-156DFIK-A
MNG14-156DFIK-A
advertisement
Manufacturer No:
MNG14-156DFIK-A
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-MNG14-156DFIK-A
Package:
Datasheet:
MNG14-156DFIK-A
Description:
CONN TERM RCPT 14-16AWG CRIMP
Step5Bar-code shipping tag
MNG14-156DFIK-A
    3 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Weight
    1.450588kg
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
    Blue
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.190 (4.83mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Female, Receptacle (Socket)
  • Length
    25.908mm
  • Length - Overall
    1.020 25.91mm
  • Length - Barrel
    0.250 6.35mm
  • Diameter - Barrel
    0.156 (3.96mm)