  • MNI10-250DFIK
MNI10-250DFIK
advertisement
Manufacturer No:
MNI10-250DFIK
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-MNI10-250DFIK
Package:
Datasheet:
MNI10-250DFIK
Description:
CONN QC RCPT 10-12AWG 0.250
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNI10-250DFIK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Nylon
  • Weight
    1.038727kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    Scotchlok™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Female
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Tin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Insulation
    Fully Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    25.146mm
  • Thickness
    812.8μm
  • Length - Overall
    0.990 25.15mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm