  • MNS2-9-IN-CM-500
MNS2-9-IN-CM-500
advertisement
Manufacturer No:
MNS2-9-IN-CM-500
Manufacturer:
Monnit
HK JDW NO:
516-MNS2-9-IN-CM-500
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
MNS2-9-IN-CM-500 Overview
Safety precautions are taken by putting the current sensors in Module packages. Current sensors are packaged in the Bulk for protection. There should be 35mA as the maximum current supplied by these current sensors.
MNS2-9-IN-CM-500 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~85°C
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Current Sensor
Supply Voltage: 2V~3.8V
Frequency: 50Hz~100Hz
Sensing Current: 500A
Module Package
MNS2-9-IN-CM-500 Applications
There are a lot of Monnit Corporation MNS2-9-IN-CM-500 Current Sensors applications.
  • DC and AC power monitoring
  • Continuity
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Overcurrent protection
  • Power supply management
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Battery supplied applications
  • Overcurrent Detection
  • OEM Current Sensing
Step5Bar-code shipping tag
MNS2-9-IN-CM-500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    2V~3.8V
  • Frequency
    50Hz~100Hz
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Accuracy
    ±2%
  • Sensor Type
    Current Sensor
  • For Measuring
    AC
  • Current - Sensing
    500A