  • MNS2-9-W1-MA-020
MNS2-9-W1-MA-020
advertisement
Manufacturer No:
MNS2-9-W1-MA-020
Manufacturer:
Monnit
HK JDW NO:
516-MNS2-9-W1-MA-020
Package:
Module
Datasheet:
MNS2-9-W1-MA-020
Purchasing and Inquiry
MNS2-9-W1-MA-020 Overview
For safety purposes, the current sensors are housed in Module packages. These current sensors are packaged in the Bulk to protect the devices from damage. These current sensors should supply no more than 22.6mA current.
MNS2-9-W1-MA-020 Features
Moisture Sensitivity Level: Not Applicable
Operating Temperature: -18°C~55°C
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Current Sensor
Supply Voltage: 2V~3.8V
Sensing Current: 20mA
Module Package
MNS2-9-W1-MA-020 Applications
There are a lot of Monnit Corporation MNS2-9-W1-MA-020 Current Sensors applications.
  • Motor and load control
  • AC variable speed drives
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • OEM Current Sensing
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Battery supplied applications
  • Mobile applications
  • Overcurrent protection
Step5Bar-code shipping tag
MNS2-9-W1-MA-020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -18°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    2V~3.8V
  • Current - Supply (Max)
    22.6mA
  • Sensor Type
    Current Sensor
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    20mA