  • MOV-10D621KTR
MOV-10D621KTR
advertisement
Manufacturer No:
MOV-10D621KTR
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-MOV-10D621KTR
Package:
Disc 10mm
Datasheet:
MOV-10D621KTR
Description:
VARISTOR 620V 2.5KA DISC 10MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MOV-10D621KTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 10mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    160pF
  • Voltage - Rated DC
    682V
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Base Part Number
    MOV-10
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    385V
  • Max Voltage Rating (DC)
    505V
  • Clamping Voltage
    1.025kV
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    160pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    682V
  • Energy
    70J
  • Varistor Voltage (Min)
    558V
  • Maximum AC Volts
    385V
  • Varistor Voltage
    620V
  • Clamping Current
    25A
  • Diameter
    10mm
  • Width
    7.2mm