  • MP0045/1D1AM012
MP0045/1D1AM012
advertisement
Manufacturer No:
MP0045/1D1AM012
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-MP0045/1D1AM012
Package:
Datasheet:
MP0045/1D1AM012
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MP0045/1D1AM012
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    16.2mm
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.20mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Amber
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2000VAC V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Illumination Color
    Orange
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Bushing Length
    0.394 inch
  • Body Height
    29.5mm
  • Length - Termination
    0.276 inch
  • Actuator Length
    0.079 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C