  • MP0045/1E1GN220
MP0045/1E1GN220
advertisement
Manufacturer No:
MP0045/1E1GN220
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-MP0045/1E1GN220
Package:
Datasheet:
MP0045/1E1GN220
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MP0045/1E1GN220
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT-THREADED
  • Operating Temperature
    -20°C~55°C
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Stainless Steel
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    3A AC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    16.2mm
  • Actuator Type
    Round, Button, Flush
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 16.20mm Dia
  • Contact Resistance
    0.05mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Silver
  • Illumination Voltage (Nominal)
    220VDC
  • Illumination Type, Color
    LED, Green
  • Dielectric Withstanding Voltage
    2000VAC V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Mechanical Life
    200,000 Cycles
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Bushing Length
    0.394 inch
  • Body Height
    29.5mm
  • Length - Termination
    0.276 inch
  • Actuator Length
    0.079 inch