  • MP18021HN-A-LF
MP18021HN-A-LF
advertisement
Manufacturer No:
MP18021HN-A-LF
HK JDW NO:
541-MP18021HN-A-LF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MP18021HN-A-LF
Description:
Surface Mount Tube Active EAR99 Gate Drivers ICs Non-Inverting 2 100V V 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
MP18021HN-A-LF Overview
Its 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package provides greater flexibility.A packaging method of Tube is used.Gate drivers incorporates wGate driversh 2 drivers for Gate driverss configuration.It's mounted on the way to Surface Mount.In the absence of a 9V~18V supply voltage, it can demonstrate its superiority.A gate type of N-Channel MOSFET has been used in its design.Temperature range -40°C~125°C TJ is allowed for this device.The input type for this program is Non-Inverting.The configuration is based on 8 terminations.In this case, Surface Mount indicates how the device is to be mounted.A supply voltage of 12V is required for operation.There is an output current limit of 2.5A for this device.The high-side voltage - Max (Bootstrap) can be up to 100V.
MP18021HN-A-LF Features
Embedded in the Tube package
2 drivers
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 100V
MP18021HN-A-LF Applications
There are a lot of Monolithic Power Systems Inc. MP18021HN-A-LF gate drivers applications.
  • Dual-Battery Systems
  • Active filtering
  • Driving GaN Power Transistors used in Full or Half?Bridge, LLC,
  • Isolated Gate Driver Supplies
  • Industrial Motor Inverter - Power Tools, Robotics
  • Welding
  • LCD/LCoS/DLP portable and embedded pico projectors
  • Portable Navigation Devices
  • General Purpose 3-Phase Inverter
  • UPS systems
Step5Bar-code shipping tag
MP18021HN-A-LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    9V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Max Output Current
    2.5A
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Rise / Fall Time (Typ)
    12ns 9ns
  • Channel Type
    Independent
  • Number of Drivers
    2
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    2.5A 2.5A
  • High Side Driver
    YES
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    1V 2.4V
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    100V
  • Height Seated (Max)
    1.7mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm