  • MP20042DG-MG-LF-Z
MP20042DG-MG-LF-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP20042DG-MG-LF-Z
HK JDW NO:
541-MP20042DG-MG-LF-Z
Package:
8-TFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MP20042DG-MG-LF-Z
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC 8 8-TFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8248
Step5Bar-code shipping tag
MP20042DG-MG-LF-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA 200mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V 2.8V
  • Number of Regulators
    2
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 200mA Typ 0.25V @ 200mA Typ
  • PSRR
    72dB ~ 47dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Output Voltage 2
    1.8V
  • Height Seated (Max)
    1.05mm