  • MP6401DGT-25BD3-LF-Z
MP6401DGT-25BD3-LF-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP6401DGT-25BD3-LF-Z
HK JDW NO:
541-MP6401DGT-25BD3-LF-Z
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Description:
Enable Fixed PMIC 6 6-WDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 16618
Step5Bar-code shipping tag
MP6401DGT-25BD3-LF-Z
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2012
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    155μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 300mA
  • PSRR
    57dB (1kHz)
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    2mm