  • MP6401DJ-33AD3-LF-Z
MP6401DJ-33AD3-LF-Z
advertisement
Manufacturer No:
MP6401DJ-33AD3-LF-Z
HK JDW NO:
541-MP6401DJ-33AD3-LF-Z
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC 6 SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Quantity:
In Stock : 14492
Step5Bar-code shipping tag
MP6401DJ-33AD3-LF-Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    36.003894mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    570mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    80μA
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 300mA
  • PSRR
    57dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    114mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.114V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    57dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2.9mm