  • MP930-120-1%
MP930-120-1%
advertisement
Manufacturer No:
MP930-120-1%
Manufacturer:
Caddock Electronics Inc.
HK JDW NO:
149-MP930-120-1%
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 120Ohm, Thick Film,
Quantity:
In Stock : 729
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MP930-120-1%
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    250V
  • Additional Feature
    RATED POWER WITH HEAT SINK: 30W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Diameter
    760 μm
  • Height
    16.51mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.52mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2 Full Pack
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    Kool-Pak®MP900
  • Size / Dimension
    0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -20/ +80ppm/°C
  • Resistance
    120Ohm